Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

EXPERCI BUDOWLANI SP. Z O.O.

Rzeszów

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Co zawiera wycena budowy domu?

Autor: Experci Budowlani Sp. z o.o., publikacja: 2021-05-26

Jeśli planujesz budowę domu i zbierasz oferty od potencjalnych wykonawców, dobrze by było, abyś wiedział, jak porównać oferty.

Wycena budowy domu

Co zawiera wycena?

To chyba najważniejsze pytanie, jakie powinieneś zadać swojemu wykonawcy przed podpisaniem umowy. Rzetelne sprawdzenie oferty wykonawcy pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych rozczarowań i dodatkowych kosztów. Pamiętaj – nie bój się pytać. Proś o uszczegóławianie. Pracuj na konkretach.

Proś o wycenę swojego projektu. Nie bazuj na projekcie typowym i nazwie projektu z Internetu. Wiedz, że dokumenty z Internetu nie pozwolą na właściwe oszacowanie kosztów, ponieważ działki różnią się m.in. ukształtowaniem, rodzajem gruntu, sposobem posadowienia, a to tylko początek... Dając do wyceny samą nazwę projektu bez konkretnych rozwiązań, musisz liczyć się z tym, że pracujesz na szacunku, a nie na faktycznych kosztach.

Poznaj koszty budowy domu: Ile kosztuje budowa domu parterowego i piętrowego?

Co obejmuje stan zerowy?

  1. Sprawdź, czy wykonawca ujął w ofercie wykop pod fundament.
  2. A może koparka jest po twojej stronie? Koszt godziny pracy koparki jest wysoki. Brak poprawnego szacunku może spowodować znaczącą różnicę w całym budżecie twojej inwestycji.
  3. Jeśli wykonawca robi wykop to, co przewiduje zrobić z ziemią z wykopu? Pamiętaj – roboty ziemne to element, którego nie widać, natomiast jest jednym z bardziej kosztotwórczych etapów całej budowy.
  4. Czy wykonawca planuje wylanie chudego betonu pod ławami fundamentowymi? Rzecz wydawałoby się, że oczywista, natomiast budzi spore emocje u niektórych wykonawców. Sprawdź to koniecznie.
  5. Czy wykonawca przewiduje wykonanie szalunku ław? Wiedz, że nie zawsze jest możliwe wykonanie ław fundamentowych bez szalowania. Nawet gdy jest to możliwe ze względów gruntowych, to fundament i tak powinien być co najmniej 10 cm szerszy od zaprojektowanego. W dużej mierze możliwość lania ław w gruncie zależy to od… rodzaju gruntu. W przypadku wykluczenia szalowania w ofercie wykonawcy to ty zapłacisz dodatkowo za ten element, gdy zajdzie taka konieczność.
  6. Z czego wykonawca zamierza wykonać ściany fundamentowe? Świadomość różnych rozwiązań, jak: fundamenty murowane z bloczków betonowych, fundamenty wykonane z pustaków zalewowych lub fundamenty monolityczne, które mogą być wykonane z betonu klasy W8 lub W10 w technologii szczelnej tzw. białej wanny, pozwoli ci na porównanie oferty na zasadzie „jabłko do jabłka”.
  7. Czym wykonawca zamierza zaizolować fundamenty? Hydroizolacja jest jednym z ważniejszych elementów budynku. W głównej mierze zależy od badań geologicznych, a jej pochodna ma odzwierciedlenie w projekcie. Warto zatem wiedzieć, czy materiał, jaki zostanie użyty, jest odpowiedni. Czy może jest to najtańsza izolacja powłokowa wodorozcieńczalna, czy też może gruba hydroizolacja (np. z papy), stosowana jako izolacja typu ciężkiego. Poznaj konkretne rozwiązanie produktowe.
  8. Co wykonawca użyje na izolację termiczną fundamentów? Zdarza się, że wykonawcy w ofertach przedkładają rozwiązania typu styropian EPS. Styropian tego typu może mieć tylko podwyższoną odporność na wilgoć, jest też dużo tańszym zamiennikiem produktów o oznaczeniu XPS. Porównując oferty wykonawców, warto znać ten parametr i wybrać świadomie.
  9. Jaki materiał zostanie użyty do zasypania fundamentów? Niektórzy wykonawcy nie przewidują w ofercie wykonania tego elementu i doliczają później do kosztów na etapie budowy. Zasypanie fundamentów piaskiem lub pospółką z zagęszczeniem jest kosztowne. Sprawdź, czy twoja oferta to obejmuje.
  10. Kto wykonuje instalacje podposadzkowe? Jest to istotny element – bez tego nie wykonasz chudego betonu i twoja budowa się zatrzyma. Często wykonawcy nie uwzględniają go w ofercie.

Co obejmuje stan surowy otwarty?

Sprawdź, co obejmuje twoja oferta na SSO. Najważniejsze elementy to:

  1. Pustaki – czy są to pustaki ceramiczne? Czy też może z betonu komórkowego? Pamiętaj, że pustaki ceramiczne są droższe, a ich odróbka na budowie jest bardziej pracochłonna. Niezależnie od tego, czy twoja oferta obejmuje ten rodzaj materiału, zapytaj wykonawcę o producenta. Rzetelny wykonawca bez problemu podziali się takimi informacjami. Warto przeczytać kartę techniczną materiału przed podjęciem ostatecznej decyzji nt. danego rozwiązania.
  2. Szalunki – niektórzy wykonawcy oczekują, żeby to inwestor dostarczy szalunki do realizacji. Koszt takiej operacji nie jest mały – zwróć na to uwagę. Warto wtedy też zastanowić się nad ofertą takiego wykonawcy, który w dobie boomu budowlanego nie dysponuje swoim – wydawałoby się – podstawowym narzędziem pracy. Przemyśl dobrze współpracę z taką firmą.
  3. Schody wewnętrzne – część wykonawców wyłącza z oferty wykonanie schodów wewnętrznych, sugerując wykonanie konstrukcji samonośnej przez stolarza. Nie zawsze takie rozwiązanie będzie najlepsze. Zorientuj się, co będzie odpowiednie dla ciebie.
  4. Kominy i ścianki działowe – część wykonawców podchodzi do tych elementów podobnie jak do schodów wewnętrznych – kompletnie nie uwzględnia ich w ofercie.
  5. Dach – sprawdź materiały, z jakich będzie wykonany ten element domu – nie warto tu oszczędzać. Pamiętaj, że nic tak nie denerwuje człowieka jak woda, która leje mu się z dachu. Warto skorzystać z rozwiązań renomowanych producentów.
    Porównując oferty, oprócz materiałów, zwróć uwagę na zakresy – czy w twojej ofercie ujęte jest orynnowanie? Czy masz policzoną podprzybitkę? Czy oferta zawiera pełne deskowanie, czy ołacenie dachu? Są to dwa różne rozwiązania nieporównywalne cenowo.

Porównaj materiały na ściany zewnętrzne: Z czego budować dom?

Co obejmuje stan surowy zamknięty?

  1. Stolarka okienna i drzwi wejściowe to podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w twojej ofercie. Ważne jest zweryfikowanie producenta i jego renomy. Pamiętaj, że z tymi elementami będziesz mieć kontakt codziennie. Porównaj konkretne oferty produktowe wykonawców.
  2. Elewacja – zweryfikuj, czy tynk, który oferują wykonawcy, to tynk silikonowy, czy może tynk akrylowy. Tynk silikonowy jest elementem droższym i trwalszym. Zapytaj również o rodzaj styropianu, sprawdź wartość współczynnika lambda λ oferowanego produktu. To wszystko będzie miało później fundamentalne znaczenie przy rachunkach za ogrzewanie.

Kompendium wiedzy: Stan surowy zamknięty – co obejmuje i co dalej?

Co obejmuje stan deweloperski?

  1. Tynki – zapytaj o rodzaj tynków (czy są to tynki gipsowe, czy tynki cementowo-wapienne). Tynki cementowo-wapienne są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne oraz na zawilgocenia. Są również droższe od gipsowych.
  2. Hydroizolacja pod posadzką – zweryfikuj, czy wykonawca przewidział ten element. Powinieneś wiedzieć, 100% rozwiązaniem na izolację, zapewniającym bezpieczeństwo jest papa. Czy wykonawca to policzył?
  3. Wylewki – zapytaj o rodzaj termoizolacji pod wylewką (czy jest to styropian EPS, czy XPS). Zapytaj także, czy wylewka będzie zbrojona? To znacząco podnosi jej wytrzymałość.
  4. Instalacje sanitarne – zapytaj o konkretne rozwiązania materiałowe, w szczególności zwróć uwagę na oferowany piec i osprzęt.
  5. Instalacje elektryczne – sprawdź, czy twoja oferta obejmuje montaż białego osprzętu.

Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł 🙂. Życzymy powodzenia w drodze do własnego domu 🏡!

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 68 210 Firm Budujących Domy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o budowie domów